ATIKSU BORULARI VE EKLEME PARÇALARI

Dizayn Triplex ve Nanotek sessiz atık su boruları üç katmanlı ek parçaları tek katmanlı olarak üretilmektedir. Borular ve ekleme parçaları PP esaslı hammaddelerden imal edilmektedir.Boruların orta katmanında ve ek parçalarda sesssizliği sağlayan özel mineral takviyeli PP hammadde kullanılmaktadır.Ekleme parçaları mükemmmel bir estetiğe ve akış kolaylığı sağlayan bir geometriğe sahiptir. Nanotek ve Triplex borular iyi bir halka rijitliğine sahiptir. EN 1451-1 standartının darbe deneyi şartlarını karşılayan üstün ürünlerdir.

Açıklama

ATIKSU BORULARI VE EKLEME PARÇALARI
Dizayn Triplex ve Nanotek sessiz atık su boruları üç katmanlı ek parçaları tek katmanlı olarak üretilmektedir. Borular ve ekleme parçaları PP esaslı hammaddelerden imal edilmektedir.Boruların orta katmanında ve ek parçalarda sesssizliği sağlayan özel mineral takviyeli PP hammadde kullanılmaktadır.Ekleme parçaları mükemmmel bir estetiğe ve akış kolaylığı sağlayan bir geometriğe sahiptir. Nanotek ve Triplex borular iyi bir halka rijitliğine sahiptir. EN 1451-1 standartının darbe deneyi şartlarını karşılayan üstün ürünlerdir.
Üretimini Yaptığımız Ürünler:
– Nanotek Sessiz Borular
– Triplex Çok Sessiz Borular
– Yanmaz Triplextra Borular
– Natotek ve Triplex  Ek Parçaları
Nanotek, Triplex Boru ve Ek Parçalarının Genel Fiziksel Özellikleri:

 Gürültü belirli bir yapısı olamayan içerdiği öğelerle kişiyi bedensel ve psikolojik olarak etkileyen uyumsuz seslerdir. Yaşam alanında asla istenmeyen, insan sağlığı ve konforu üzerinde rahatsız edici bir olgudur. Yorucu bir günün sonunda, tam uykuya dalmak üzere olduğumuz sırada veya çok önemli misafirlerinizle ofisimizde sohbet ederken, üst kattan bir sifonun çekilmesiyle oluşan ses her şeyi alt üst edebilir. Baş ağrısı uykusuzluk, yüksek tansiyon, performans düşüklüğü, konsantrasyon bozukluğu gibi bir çok nedenin ana sebebi, yaşam alanlarında oluşan istenmeyen gürültüler yani konfor eksikliğidir. Bu konuda Dizayn atık su ürünleri ile size konforlu bir yaşam sunar.
Gürültü şiddetini, kaynağını ve fizyolojik cevapları açıklayan tablo aşağıda verilmiştir.
Tesisatta Gürültü Oluşumu;
Atık su uzaklaştırmasında boru ve ek parçalardan oluşan sistemin içi, basınçlı tesisat sistemleri gibi tam dolu değildir. Sistemin akışkan ve hava karışımıyla dolu olması nedeniyle yapısal ve hava kaynaklı gürültüler meydana gelir. Oluşan gürültü, dışarıya hava ve temas sesi olarak yayılır. Boru ve ek parçaların temas ettiği bölgelere de ses aktarıldığı için farklı odalara da ses ulaşır.
HAVA KAYNAKLI GÜRÜLTÜ: Akışkan-Hava karışımıyla dolu olan sistemin içinde oluşan yatay akış, dikey akış ve darbeyle oluşan gürültülerdir. Sistemin tam dolu olmaması sebebiyle, sistemin içinde uğultu ya da lakırdı diye de adlandırılan gürültü oluşur. Hava kaynaklı gürültüler aynı zamanda, sistemin titreşimine de sebep olarak temas kaynaklı gürültüye dönüşürler.
VDI 4100 ve DIN 4109 ses koruma seviyeleri belirlemiş ve özel şartnamelerin bu seviyelere göre olmasını tavsiye etmiştir. Dizayn Sessiz Atık Boru Su Sistemleri bütün gereksinimleri karşılamaktadır.
Triplextra Yanmaz  Atık Su Boruları:
– Üç katmanlı olup PVC-U hammaddeden imal edilmiştir.
– B S3d0 yanmazlık sınıfına sahiptir.
– EN 14366 standardına göre 4lt/sn su hızında ses şiddeti 15 dB(A)’dır.
– ≥SN8 Halka rijitliğe sahiptir.
– 50 Yıl Kullanım ömrüne sahiptir.
Dizayn atık su boru ölçüleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.
Dizayn sessiz boru montajında uygulanması gereken kelepçe mesafeleri dikey ve yatay hatlar için aşağıdaki tabloda verilmiştir.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:
Taşıma ve Depolama:
– Taşıma esnasında borular ve ekleme parçalarının çizik ve çentik oluşturmayacak şekilde taşınmalı. İndirme esnasında Metal kayışlar, kancalar veya zincirler borularla temas etmemelidir. Bağlanmamış borular elle yüklenmeli veya indirilmelidir. Boru ve ek parçalar atılmamalıdır, sürüklenmemelidir.
– Borular düz bir zeminde ve altında zemine değmesini engelleyecek boru eksenine dik olacak şekilde tahta kalaslar (en az 75mm olacak) üzerinde depolanmalıdır. Maksimum istif yüksekliği 7 kat (her kat bir bağ)veya 2mt’yi aşmamalıdır. Seçim olarak yüksekliği düşük olan istifleme tercih edilmelidir. Bağlı olmayan üst üste istiflenen boruların yanlarında destek çubukları olacak şekilde depolanmalıdır.
– Borular ve ekleme parçaları güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden izole edilmelidir. Ekleme parçalarının güneş ışınlarına maruz kalması engellenmesi mümkün olmadığı durumlarda ısınmanın önüne geçilmesi için torbalarından çıkartılması gerekir.
Montaj:
– Ses izolasyonun daha sağlıkla olabilmesi için atık su boruları yatak odası, oturma odası ve çalışma odası gibi sese duyarlı yerlerin bitişik duvarlarına döşenmemelidir. Eğer döşemesi durumunda duvarın özgül ağırlığının 220kg/m2 olması gerekmektedir.
– Ses yalıtımı sağlamak için borular havalandırma boşluğu duvarı veya orta duvara dikkatlice sabitlenmelidir. Boru sistemi ve kaplama arasındaki temasa bağlı titreşim engellemeli mümkün olmaması durumunda ses yalıtım malzemesi ile sarılması gerekmektedir.
– Gürültüye sebebiyet verecek keskin dönüşlerden kaçınılacak şekilde tesisat dizayn edilmelidir.
– Ses izolasyonu için kauçuk contalardan imal edilmiş Dizayn boru kelepçelerini tercih edilmelidir.
– Boru montajında genleşmeler sonucu oluşacak arızaların önüne geçmek için boru ucu muf bölgesine tamamen sokularak ve daha sonra 10mm geri çekilerek montaj yapılmalıdır.
– Aşağı doğru hareketten kaynaklanan dikey yıkılmayı önlemek için, sistem sabit kelepçelerle muhafaza altına alınmalıdır. Yatay olarak monte edilen borularda da sabit kelepçeler kullanılmalıdır.
– Tesisatın estetiği ve düzgünlüğü açısında gerekli görülen yerlere kayan kelepçe sistemi kullanılmalıdır.
– Aksesuarlar sabit noktalara monte edilmelidir.
– Boru montajı öncesi boru ve ek parçalar pisliklerden temizlenmelidir. Contaların pozisyonları kontrol edilmeli gerekiyorsa düzeltilmelidir.
– Ekleme parçaları ve borular montajı sert cisimlere temas edecek ve gerilmelere maruz kalacak şekilde yapılmamalıdır.
– Dikey konumdaki boruların ekleme parçası ile birleştiği noktaların montajı sabit kelepçe ile yapılır. Kelepçelerin konumu ekleme parçasının 5cm üstünde ve altında boru üzerinde olacak şeklinde olmalıdır. Sabit kelepçeler borunun uzaması veya kısalması esnasında hareket etmemelidir.
– Montaj uygulamalarında TS EN 12056 standardına kuralları esas alınmalıdır

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“ATIKSU BORULARI VE EKLEME PARÇALARI” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza gidebilir…